UHT’mi SAKIN…

Kategori: Genel | 0

SÜT HAKKINDA

 

Atalarımıza büyük faydalar sağlayan süt ‘çiğ süt‘ (inekten sağıldıktan sonra hiç bir işlem görmemiş süt). bugün marketlerde satılan endüstriyel ve uzun ömürlü süt atalarımızın tükettiği çiğ sütten çok farklı.

 

 

Aralarındaki en önemli farklardan birisi sütün sağlandığı ineklerin yaşadığı koşullar ve ineklerin neyle beslendiği!

 

Süt tek görevi  başka bir canlıyı beslemek olan ve bu anlamda benzersiz bir besin maddesidir. Bu benzersiz özelliğini kendine özel bir mikro mimarisi sayesinde gerçekleştirir. Bir damla çiğ süte bir mikroskop altında baktığınızda çok özel bir yapıya sahip olduğu gözlemlenir. Süt damlacıkları vücudumuzdaki hücre zarlarımızı oluşturan fosfolipid katmanına benzer bir katmanla çevrilmişlerdir. Bu katman bağırsaklarımızdan geçerken sütün yabancı bir madde gibi algılanmasını önleyen sinyaller sağlar. Böylece süt bağırsaklardan geçerken herhangi bir reaksiyon oluşturmadan içerisindeki tüm değerli besin maddeleri kolayca kazanılır. Aynı zamanda süt damlacıkları şekillerini koruduğu ve bu lipid katmanı ile çevrelendiği müddetçe sütün içerisindeki  yağlar safra salgılanmasına gerek görülmeden   kolayca sindirilerek kana karışır ve damarlarda herhangi bir hasar yaratmaz.

 

Sütlere işlem uygulandığında ne oluyor peki?

 

Homojenizasyon  (süt içerisindeki yağların yüksek basınç altında çok ince delikli bir süzgeçten geçirilmesi) yöntemlerine maruz kaldıkları için maalesef   bu işlemler sonucunda süt kendine özel mikro mimarisini kaybediyor ve besin değeri de bir hayli azalıyor. UHT uzun ömürlü süt olarak satılan ve çok yüksek sıcaklık (Ultra High Temperature) anlamına gelen sütler 135-150 derece sıcaklıkta 2-4 saniye ısıtılıyor. Evde kaynatma usulünde ise süt kaynarken sıcaklık yavaş yavaş 95-100 dereceye çıkıyor, bir taşım kaynatılıp ocak kapatılıyor. UHT 4 ay, pastörize 3 gün, evde kaynatılan ise daha az dayanıyor. Bütün bu ısıl işlemler sütteki faydalı bakterileri, onların ürettikleri enzim ve vitaminleri de tahrip ediyor. En büyük besin değeri kaybı UHT teknolojisi uygulandığında yaşanıyor. Bazı kişilerde bağışıklık sistemi reaksiyonları ve mide bağırsak problemleri oluşabiliyor.

 

Doğanın doğalından hiç uzaklaşmamız dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir