Meranız Kadar Sağlıklısınız..

Kategori: Genel | 0

Hayvan ne yerse sütü ve eti odur.
Merada otlayan hayvanın sütü damar sertliği yapıcı doymuş yağ asitlerinden fakirdir. Halbuki endüstriyel olarak beslenen inekten sağılan süt, damar sertliği yapıcı yağ asitlerinden zengindir. O yüzden bugün doktorlar tereyağını yasaklıyor.
Merada otlayan hayvanın depo yağı ağırlıklı olarak stearik asit. Ama endüstriyel yemle beslenen hayvanın depo yağı ağırlıklı olarak palmetik asittir. Palmetik asit ise bahsettiğimiz damar sertliğini yapıcı doymuş yağ asididir.
Merada otlayan hayvanın sütünde Omega 3 var.İnek de, ot yediği zaman etinde, sütünde Omega 3 var.
Omega 3 insan vücudu için en önemli yağ asidi.Bugün oluşan kronik hastalıkların temelinde Omega 3’ten fakir beslenmemiz yatıyor.
Omega 3 ne yapıyor? Kanın sulanmasına yol açıyor. Dolayısıyla inme ve kalp krizi gibi hastalıklar kanında yeterince Omega 3 olan insanda çok daha az görülür. Omega 3, şeker hastalığına karşı direnç kazanmamızı sağlıyor. Damarların daha elastik olmasına yol açarak hipertansiyonu engelleyebiliyor. Hücre duvarında yer aldığı için hücrenin toksik maddelere karşı daha dirençli olmasını sağlayarak kanser riskini azaltıyor.
Kolesterol oksitlenirse zararlıdır. Ama kolesterolün oksitlenmesini engelleyen maddeler de var. Mesela doğal olarak beslenen hayvanın sütündeki CLA. CLA dünyada bilinen en güçlü antioksidan. CLA’ dan zengin beslenen kadınların yüzde 60 daha az meme kanseri olduğu biliniyor
Merada beslenen hayvanın sütünde insüline benzer büyüme hormonu var. Bu hormon vücuttaki bütün hücrelerimizin yenilenmesini sağlıyor. O yüzden kırsal yörede 100 yaşını aşmış insanların kalıcı ikinci dişleri dökülüp üçüncü dişleri çıkar. Bunu merada otlayan hayvanın sütüne borçludurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir